سعر تكلفة محطة تحلية مياه صغيرة
كم تكلفة محطة تحلية مياه صغيرة في 2026؟ اكتشف بنود التكلفة الحقيقية والسعات المتاحة للفلل والمصانع واعرف إزاي تختار السعة المناسبة لميزانيتك. اطلب معاينة مجانية!
30,000 ج.م السعر الأصلي هو: 30,000 ج.م.24,999 ج.مالسعر الحالي هو: 24,999 ج.م.
Guaranteed Safe Checkout
Features & Compatibility
الدليل الشامل — تحديث 2026
سعر تكلفة محطة تحلية مياه صغيرة 2026 — الدليل الكامل لاختيار السعة والميزانية
من وحدة 400 جالون للفيلا إلى محطة 5 متر مكعب للمصنع. في الدليل ده هتعرف السعات المتاحة، وبنود التكلفة الحقيقية الثلاثة، وإزاي تختار السعة الصح من أول مرة بدل ما تدفع زيادة أو تشتري أقل من احتياجك.
أُعد هذا الدليل بواسطة فريق انترست ووتر الهندسي — متخصصون في تصميم وتنفيذ وحدات ومحطات معالجة وتحلية المياه للمنازل والمزارع والمصانع منذ 2011، اعتمادًا على خبرة تنفيذ فعلية في السوق المصري.
آخر تحديث: أغسطس 2026
الإجابة السريعة لسعر تكلفة محطة تحلية مياه صغيرة
محطة التحلية الصغيرة هي أي منظومة تناضح عكسي إنتاجها اليومي من بضع مئات اللترات وحتى نحو 10 متر مكعب. تكلفتها بتتكون من ثلاث طبقات مش طبقة واحدة: سعر المنظومة + تكاليف التركيب والتجهيز + تكاليف التشغيل السنوية. ومفيش سعر ثابت لأن المحطة بتتصمم حسب تحليل مياهك — نسبة الأملاح والعسر ووجود الحديد بتغيّر المكونات المطلوبة وبالتالي السعر.
أول خطوة عملية: اعمل تحليل مياه، واحسب استهلاكك اليومي باللتر. الرقمين دول بيحددوا 80% من السعر — اطلب معاينة وتحليل مياه.
يعني إيه “محطة تحلية صغيرة”؟
المصطلح ده بيتقال على فئتين مختلفتين هندسيًا، وخلطهم هو أكتر سبب لشراء منظومة غلط:
- وحدة معالجة (Treatment Unit): إنتاج من 200 حتى نحو 2,300 لتر يوميًا. بتعتمد على شمعات داخل هاوسينج وممبرينات منزلية ومضخة بوستر. بتتركب على حائط أو استاند صغير ومش محتاجة غرفة مخصصة.
- محطة تحلية (RO Plant): إنتاج من 3 متر مكعب فأعلى. بتعتمد على تانكات FRP بوسائط رملية وكربونية وسوفتنر، وممبرينات صناعية مقاس 4040، ومضخة ضغط عالي، ولوحة تحكم أوتوماتيكية. محتاجة مساحة مخصصة بصرف وكهرباء.
السعات المتاحة — أنهي واحدة تناسبك؟
سعر تكلفة محطة تحلية مياه صغيرة
ابدأ من احتياجك اليومي مش من الميزانية. الجدول ده هو خريطتك الكاملة، وكل سعة ليها دليل تفصيلي منفصل:
| السعة | الإنتاج اليومي | الأنسب لـ | الدليل التفصيلي |
|---|---|---|---|
| فلتر منزلي 7 مراحل | 284 – 378 لترًا | شقة 4 – 6 أفراد | |
| وحدة 400 جالون 20 بوصة | حتى 1,500 لتر | فيلا · شركة · كافيه | سعر وحدة 400 جالون 20 بوصة |
| وحدة 600 جالون ديجيتال | ≈ 2,270 لترًا | مطعم كبير · مسجد · عيادة | سعر وحدة 600 جالون ديجيتال تاتش |
| محطة 3 متر مكعب | 3,000 لتر | فيلا كبيرة · مزرعة · مصنع صغير | سعر محطة 3000 لتر يوميًا |
| محطة 5 متر مكعب | 5,000 لتر | مصنع · مجمع سكني · مشروع مياه | سعر محطة 5 متر يومي |

فلتر مياه 7 مراحل اوريجينال

وحدة معالجة مياه مركزية 400 جالون

سعر وحدة فلتر 600 جالون ديجيتال تاتش

سعر محطة تحلية مياه 3000 لتر يوميًا

سعر محطه تحليه مياه 5 متر يومي
التكلفة الحقيقية بتتكون من 3 طبقات
أكبر خطأ في تقدير الميزانية هو الاكتفاء بسعر المنظومة. التكلفة الفعلية بتتوزع على تلات طبقات:
الطبقة الأولى: التكلفة الرأسمالية (مرة واحدة)
- المنظومة نفسها: تانكات المعالجة الأولية والممبرينات والمضخة ولوحة التحكم
- الخزانات: خزان مياه خام وخزان مياه منتجة
- وحدة التعقيم النهائي (UV أو أوزون) عند الحاجة
الطبقة الثانية: التركيب والتجهيز (غالبًا خارج عرض السعر)
- النقل للموقع — يختلف حسب المسافة ووزن المنظومة
- توصيلات السباكة — من مصدر المياه للمحطة ومنها للخزانات
- التوصيلات الكهربائية — كابلات وقاطع مناسب من اللوحة الرئيسية
- نقطة الصرف — لازم تستوعب المياه الراجعة يوميًا
- تجهيز المكان — قاعدة مستوية وتهوية مناسبة
الطبقة الثالثة: التشغيل السنوي (متكررة)
| البند | الدورية |
|---|---|
| الكهرباء | يومي — المضخة هي المستهلك الأكبر |
| المياه الخام المستهلكة (بما فيها الفاقد) | يومي |
| مانع الترسبات وملح السوفتنر | شهري |
| الشمعات أو الميكرو فلتر | كل 3 – 9 شهور حسب النوع |
| الوسائط الرملية والكربونية | كل 2 – 3 سنوات |
| الممبرينات | كل 2 – 4 سنوات — البند الأعلى تكلفة |
7 عوامل بتحدد السعر النهائي
- نسبة الأملاح في مياهك (TDS): العامل الأكبر على الإطلاق. كل ما زادت الملوحة، زادت الممبرينات المطلوبة وضغط التشغيل وبالتالي السعر.
- مصدر المياه: مياه البلدية أبسط بكتير من مياه الآبار اللي غالبًا بتحتاج إزالة حديد ومنجنيز وعسر.
- الإنتاجية المطلوبة: كل قفزة في السعة معناها ممبرينات وأوعية ضغط ومضخة أكبر.
- منشأ الممبرينات: أغلى مكوّن وأهمه — العلامة المعروفة أغلى مبدئيًا وأرخص على المدى الطويل.
- خامات الهيكل والأوعية: الاستانلس 304 أغلى من الحديد المدهون لكنه لا يصدأ في البيئات الرطبة.
- مستوى الأتمتة: لوحة تحكم أوتوماتيكية وشاشات قراءة TDS وغسيل تلقائي بترفع السعر وبتقلل تكلفة التشغيل.
- الضمان وعقد الصيانة: ضمان ممتد بمتابعة دورية بيرفع السعر المبدئي ويخفض تكلفة الملكية الحقيقية.
6 خطوات لاختيار المنظومة المناسبة
| الخطوة | التفاصيل |
|---|---|
| 1. تحليل المياه | اطلب تحليلًا يشمل الأملاح والعسر والحديد والعكارة |
| 2. حساب الاستهلاك | احسب استهلاكك اليومي باللتر ووقت الذروة |
| 3. تحديد السعة | اختار سعة تغطي احتياجك في 8 – 12 ساعة تشغيل |
| 4. معاينة المكان | تأكد من توفر المساحة والصرف والكهرباء |
| 5. عرض سعر مفصّل | اطلبه بند ببند مش رقمًا إجماليًا واحدًا |
| 6. الضمان والصيانة | وثّق مدة الضمان ونطاقه وعقد الصيانة كتابةً |
أخطاء شائعة بتكلّف فلوس
- شراء سعة أكبر من الاحتياج: بتدفع زيادة في السعر وفي الصيانة بلا فائدة.
- المقارنة بالسعر وحده: منظومة أرخص بممبرينات مجهولة بتتغير كل سنة بدل كل تلاتة.
- تجاهل تكلفة المياه الراجعة: لو مصدر مياهك مدفوع، الفاقد بند حقيقي في فاتورتك الشهرية.
- إهمال الصيانة الدورية للتوفير: بيقصّر عمر الممبرينات اللي هي أغلى بند في المنظومة.
- عدم تسجيل القراءات: من غير سجل للضغط والـTDS، مش هتكتشف التدهور غير بعد خسارة إنتاج فعلي.
ولو عندك منظومة شغالة بالفعل وعايز تحافظ عليها، راجع دليل صيانة فلتر المياه وأسعار الشمعات.
مكونات محطة تحلية المياه الصغيرة وتكلفة كل مكوّن
المحطة ليست جهازاً واحداً — هي منظومة متكاملة. معرفة المكونات تُمكّنك من مقارنة العروض بذكاء:
| # | المكوّن | الوظيفة | نسبة التكلفة التقريبية |
|---|---|---|---|
| 1 | نظام المعالجة الأولية (Pre-Treatment) | فلتر رمل + فلتر كربون + ميكروفلتر — لحماية الأغشية من الانسداد | 10–15% |
| 2 | مضخة الضغط العالي (High-Pressure Pump) | تضغط المياه عند 15–70 bar لعبور الغشاء — القلب الميكانيكي | 15–20% |
| 3 | أغشية التناضح العكسي (RO Membranes) | فصل الأملاح — مصنوعة من بولي أميد — كل غشاء ينتج 3–12 م³/يوم | 20–30% |
| 4 | هيكل الأغشية (Pressure Vessel / Housing) | يحتوي الأغشية ويتحمل الضغط العالي | 5–10% |
| 5 | وحدة استرداد الطاقة (ERD) | تسترد طاقة الرجيع الملحي — توفر 30–40% من الكهرباء (للمحطات الكبيرة) | 5–10% (اختياري) |
| 6 | لوحة التحكم (Control Panel + Instrumentation) | مراقبة الضغط، التدفق، TDS، والتحكم التلقائي | 8–12% |
| 7 | نظام المعالجة اللاحقة (Post-Treatment) | تمعدن + ضبط pH + تعقيم بكلور أو UV | 5–8% |
| 8 | الهيكل والإطار (Skid / Frame) | يُثبّت جميع المكونات في وحدة متكاملة | 5–8% |
| 9 | أعمال التركيب والسباكة والكهرباء | توصيل المحطة بالمصدر وخزانات الإنتاج | 10–20% |
تكلفة التشغيل والصيانة السنوية — ما لا يذكره المورد!
الخطأ الأكثر شيوعاً: المقارنة على أساس سعر الشراء فقط دون احتساب التكلفة التشغيلية لـ10–15 سنة. محطة بـ800,000 جنيه قد تُكلّفك 200,000 جنيه سنوياً في التشغيل — بينما محطة بـ1,200,000 جنيه قد تُكلّفك 80,000 جنيه فقط.
| بند التشغيل | التكرار | التكلفة التقريبية السنوية (محطة 50 م³/يوم) |
|---|---|---|
| الكهرباء (BWRO) | مستمر | استهلاك 1.5–3 kWh/م³ × 18,250 م³/سنة × سعر الكيلو |
| الكهرباء (SWRO) | مستمر | استهلاك 3–5 kWh/م³ × 18,250 م³/سنة × سعر الكيلو |
| كيماويات المعالجة (Anti-Scalant، Coagulant، Biocide) | شهرياً | 15,000 – 40,000 جنيه/سنة |
| استبدال فلاتر المعالجة الأولية | كل 3–6 أشهر | 8,000 – 20,000 جنيه/سنة |
| استبدال أغشية RO | كل 5–7 سنوات | تراجع قدرتها تدريجياً — التكلفة 100,000–300,000 جنيه للاستبدال الكامل |
| صيانة المضخة والأدوات | سنوياً | 10,000 – 25,000 جنيه |
| عقد صيانة دورية مع شركة متخصصة | سنوياً | 25,000 – 80,000 جنيه (اختياري لكن مُنصح) |
أبرز تطبيقات محطات التحلية الصغيرة في مصر وتكلفتها التقديرية
| التطبيق | الطاقة المناسبة | نوع المحطة | التكلفة الإجمالية التقديرية 2026 |
|---|---|---|---|
| فيلا أو قصر مستقل (ساحلي) | 2–5 م³/يوم | SWRO صغيرة | 80,000 – 200,000 جنيه |
| مزرعة متوسطة (50 فدان) | 10–30 م³/يوم | BWRO | 120,000 – 400,000 جنيه |
| فندق صغير (30–50 غرفة) | 20–40 م³/يوم | SWRO (ساحل) أو BWRO | 300,000 – 700,000 جنيه |
| فندق متوسط (80–120 غرفة) | 50–80 م³/يوم | SWRO | 700,000 – 1,400,000 جنيه |
| منتجع سياحي (200 غرفة+) | 100–200 م³/يوم | SWRO بحري | 1,500,000 – 3,500,000 جنيه |
| مجمع سكني (200 وحدة) | 40–60 م³/يوم | BWRO | 500,000 – 900,000 جنيه |
| مصنع مواد غذائية صغير | 20–100 م³/يوم | BWRO أو SWRO | 350,000 – 1,500,000 جنيه |
| قرية نائية (1,000 نسمة) | 50–100 م³/يوم | BWRO + شمسي | 800,000 – 1,800,000 جنيه |
| يخت أو سفينة سياحية | 1–10 م³/يوم | Marine SWRO مدمجة | 150,000 – 600,000 جنيه |
كيف تحسب الطاقة الإنتاجية المطلوبة لمحطتك؟
قبل طلب أي عرض سعر، احسب احتياجك الحقيقي بدقة — الحساب الخاطئ يعني دفع أكثر أو الحصول على محطة غير كافية:
| نوع الاستخدام | معدل الاستهلاك اليومي |
|---|---|
| سكن منزلي | 150 – 200 لتر/فرد/يوم |
| فندق — غرفة مزدوجة | 400 – 600 لتر/غرفة/يوم |
| مطعم | 15 – 30 لتر/وجبة مُقدَّمة |
| مستشفى / مركز صحي | 300 – 500 لتر/سرير/يوم |
| مصنع مواد غذائية | 2,000 – 10,000 لتر/طن إنتاج |
| زراعة الخضروات المحمية | 200 – 600 لتر/م²/موسم (يعتمد على المحصول) |
| تربية الأسماك (أحواض) | 10–30% من حجم الحوض يومياً |
| غسيل الكلى | 120 لتر/جلسة + مياه معالجة للماكينة |
محطة التحلية الشمسية — البديل المستدام للمناطق النائية
في المناطق النائية التي تفتقر للكهرباء الموثوقة — وهي كثيرة في مصر (سيناء، الصحراء الغربية، الواحات، شمال ساحل البحر الأحمر) — محطة التحلية الشمسية هي الحل الأمثل اقتصادياً على المدى البعيد:
| الخاصية | التفاصيل |
|---|---|
| مبدأ العمل | ألواح شمسية → إنتاج كهرباء → تشغيل مضخة RO → تحلية نهاراً + تخزين في خزانات |
| زيادة التكلفة الأولية | 40–80% أعلى من المحطة العادية (بسبب الألواح وبطاريات التخزين) |
| توفير التشغيل | إلغاء 70–100% من فاتورة الكهرباء — خاصةً مع بطاريات تخزين |
| فترة استرداد الاستثمار | 3–5 سنوات في المناطق بدون كهرباء شبكة |
| قدرات الإنتاج الشائعة | 1 – 50 م³/يوم للمحطات الشمسية الصغيرة |
| أبرز التطبيقات في مصر | قرى سيناء، الواحات، مزارع الصحراء الغربية، منتجعات الساحل الشمالي النائية |
| مثال توضيحي | محطة شمسية 5 م³/يوم: تكلفة أولية 150,000–250,000 جنيه — لكن تكلفة التشغيل تقريباً صفر |
الأسئلة الشائعة
كم تكلفة محطة تحلية مياه صغيرة؟
التكلفة تتكون من ثلاث طبقات: سعر المنظومة، وتكاليف التركيب والتجهيز، وتكاليف التشغيل السنوية. ولا يوجد سعر ثابت لأن المنظومة تُصمَّم حسب تحليل المياه ونسبة الأملاح والاستهلاك اليومي. اطلب معاينة وعرض سعر مفصّل بند ببند لتحديد التكلفة الفعلية.
ما الفرق بين وحدة معالجة ومحطة تحلية؟
وحدة المعالجة تنتج حتى نحو 2,300 لتر يوميًا وتعتمد على شمعات داخل هاوسينج وممبرينات منزلية ومضخة بوستر. أما المحطة فتنتج 3 متر مكعب فأعلى وتعتمد على تانكات FRP بوسائط رملية وكربونية وسوفتنر وممبرينات صناعية ومضخة ضغط عالي، وتحتاج مساحة مخصصة بصرف وكهرباء.
ما العامل الأكبر في تحديد السعر؟
نسبة الأملاح في المياه الخام (TDS). كلما ارتفعت الملوحة زادت الممبرينات المطلوبة وضغط التشغيل ومكونات المعالجة الأولية، وبالتالي ترتفع التكلفة الإجمالية لنفس الإنتاجية.
كيف أحدد السعة المناسبة لي؟
احسب استهلاكك اليومي باللتر، ثم اختر سعة تغطيه في 8 إلى 12 ساعة تشغيل وليس 24 ساعة. تشغيل المنظومة على أقصى طاقتها باستمرار يقصّر عمر المضخة والممبرينات بشكل ملحوظ.
هل عرض السعر يشمل التركيب؟
غالبًا لا في المحطات. أغلب العروض تغطي المنظومة فقط، بينما يُحسَب النقل وتوصيلات السباكة والكهرباء ونقطة الصرف وتجهيز المكان بشكل منفصل. اطلب دائمًا عرضًا مفصّلًا يوضح ما هو داخل النطاق وما هو خارجه.
هل أحتاج تحليل مياه قبل الشراء؟
نعم، وهو خطوة غير قابلة للتجاوز. التحليل يحدد نسبة الأملاح والعسر ووجود الحديد أو المنجنيز، وهو ما يحدد مكونات المعالجة الأولية المطلوبة ويمنعك من شراء منظومة غير مناسبة لمياهك.
هل يمكن التوسع في السعة لاحقًا؟
نعم في حدود معينة، بإضافة ممبرينات وأوعية ضغط إذا كانت المضخة ولوحة التحكم والمعالجة الأولية مصممة لتحمّل الزيادة. لذلك يُفضَّل إبلاغ المصمم بخطة التوسع من البداية.
هل المحطة الصغيرة تصلح لمياه الآبار؟
نعم، لكنها تحتاج معالجة أولية أقوى تشمل فلترًا رمليًا وفلتر إزالة الحديد ومزيل عسر حسب نتيجة التحليل، لأن مياه الآبار غالبًا تحتوي على حديد ومنجنيز وعسر مرتفع تضر بالممبرين وتقصّر عمره.
كم تكلفة محطة تحلية مياه 10 م³/يوم في مصر 2026؟
محطة BWRO (مياه آبار) سعة 10 م³/يوم: 100,000 – 200,000 جنيه شاملة التركيب. محطة SWRO (مياه بحر) سعة 10 م³/يوم: 180,000 – 320,000 جنيه. الفرق بسبب ضغط التشغيل الأعلى ونوعية الأغشية الأكثر تخصصاً في SWRO.
ما الفرق بين BWRO وSWRO وأيهما أنسب لمصر؟
BWRO (Brackish Water RO): للمياه الجوفية والآبار بملوحة 1,000–10,000 ppm. يعمل بضغط 10–20 bar. أرخص بـ30–50%. الأنسب لمعظم المناطق الداخلية في مصر. SWRO (Seawater RO): لمياه البحر بملوحة 35,000–45,000 ppm. يعمل بضغط 50–70 bar. أغلى لكن لا بديل عنه على الشواطئ وسيناء والبحر الأحمر.
كم تستهلك محطة التحلية الصغيرة من الكهرباء؟
BWRO: 1.5–3 كيلوواط ساعة لكل متر مكعب منتج. SWRO: 3–5 كيلوواط ساعة لكل متر مكعب. لمحطة 50 م³/يوم SWRO تشتغل 20 ساعة: استهلاك 125–250 كيلوواط ساعة/يوم. باستخدام وحدة ERD (استرداد الطاقة) ينخفض الاستهلاك لـ3–4 kWh/م³ حتى في SWRO.
متى يُعوَّض استثمار محطة التحلية الصغيرة؟
يعتمد على بديل المياه الحالي. فندق يشتري مياه بـ50 جنيه/م³ ويحتاج 50 م³/يوم = 2,500 جنيه/يوم = 912,500 جنيه/سنة. محطة تحلية بـ1,000,000 جنيه تكلفة تشغيل 150,000 جنيه/سنة: فرق 762,500 جنيه/سنة → فترة استرداد = 1,000,000 ÷ 762,500 = أقل من 15 شهراً.
كم تدوم أغشية RO في محطة التحلية الصغيرة؟
أغشية الماركات المعتمدة (Dow/DuPont FilmTec، Toray، Hydranautics): 5–7 سنوات مع المعالجة الصحيحة. أغشية صينية مجهولة: 2–3 سنوات في أحسن الأحوال. العوامل المُقصِّرة للعمر: تجاوز ضغط التشغيل، غياب المعالجة الأولية، تراكم المواد العضوية والبيولوجية (Biofouling).
الخلاصة
تكلفة محطة التحلية الصغيرة مش رقمًا تسأل عنه، هي نتيجة معادلة من ثلاثة مدخلات: تحليل مياهك، واستهلاكك اليومي، ومستوى الجودة اللي تختاره. ابدأ بالتحليل والاستهلاك، حدد السعة من الجدول فوق، واطلب عرض سعر مفصّل بند ببند. المنظومة الصح لمكانك دايمًا أوفر من المنظومة الأرخص أو الأكبر.
الأرقام والنطاقات المذكورة إرشادية وتختلف حسب مواصفات المياه وظروف التشغيل ونطاق التوريد. يُرجى التواصل مع انترست ووتر للحصول على عرض سعر مفصّل بعد المعاينة.

المراجعات
لا توجد مراجعات بعد.